گاو

تأثیر روشنایی در تولید شیر

افزایش روشنایی باعث افزایش تولید شیر و سود درگله گاوهای شیری می شود.

گاوداران و محققان صنعت گاو شیری همیشه در تلاشند تکنولوژی هایی رابیابند که به وسیله آنها بتوانند تولید و سودآوری این صنعت را افزایش دهند. البته آنها این نکته را هم مد نظر قرار داده اند که این فن آوری ها به سلامت و رفاه دام هیچ لطمه ای وارد نکند. افزایش طول مدت روشنایی در شبانه روز یکی از روش هایی است که می تواند تولید و سودآوری را در گله های گاو شیری افزایش دهد. 

 

گاوداران و محققان صنعت گاو شیری همیشه در تلاشند تکنولوژی هایی رابیابند که به وسیله آنها بتوانند تولید و سودآوری این صنعت را افزایش دهند. البته آنها این نکته را هم مد نظر قرار داده اند که این فن آوری ها به سلامت و رفاه دام هیچ لطمه ای وارد نکند. افزایش طول مدت روشنایی در شبانه روز یکی از روش هایی است که می تواند تولید و سودآوری را در گله های گاو شیری افزایش دهد.
طول مدت روشنایی در شبانه روز چیست ؟
طول مدت روشنایی در شبانه روز به طور ساده به عنوان مقدار تاریکی و روشنایی که یک گاو در شبانه روز دریافت می کند یا در معرض آن قرار می گیرد تعریف می شود. در تابستان گاوها در معرض طول مدت روشنایی طولانی یعنی ۱۶ تا ۱۸ روشنایی و ۶ تا ۸ ساعت تاریکی قرار دارند. در زمستان گاوها در معرض طول مدت روشنایی کوتاه قرار دارند.
چگونه نور بیشتر باعث تولید شیر بیشتر می شود ؟
در سال ۱۹۷۸ برای اولین بار تحقیقی انجام گرفت که نشان داد روشنایی طولانی باعث افزایش تولید شیر به میزان ۸ درصد می شود.
گاوها از طریق گیرنده های موجود در چشم خود نور را به غده صنوبری انتقال می دهند. افزایش سیگنالی که به غده صنوبری می رسد باعث کاهش ترشح هورمون ملاتونین می شود، در نتیجه میزان هورمون ملاتونین در خون کاهش می یابد. کاهش غلظت ملاتونین باعث می شود ترشح هورمون های پرولاکتین و IGF-1 از جگر افزایش یابند. IGF-1 باعث افزایش تولید شیر در غده های پستان می شود. یک فرضیه در این مورد می گوید که روشنایی طولانی فعالیت گیرنده های هورمون رشد در جگر را تغییر می دهد.
آیا با افزایش روشنایی گاوها بیشتر می خورند ؟
اگر لامپ ها صحیح نصب شوند، انتظار می رود مصرف خوراک در هر گاو به میزان ۹۰۷ گرم به ازای هر گاو در طول روز افزایش یابد. ولی افزایش مصرف خوراک باعث افزایش تولید شیر نمی شود. گاوها بیشتر می خورند تا انرژی لازم برای تولید شیر بیشتر را تامین کنند.
مقدار نور چقدر باشد؟
تحقیقات ثابت کرده اند که گاوها در زمان روشنایی طولانی نیاز به دریافت ۲۰ فوت کندل نور دارند. شدت نور را می توان با یک نورسنج دستی اندازه گیری کرد. ۱۸ تا ۲۰ فوت کندل برای روشنایی طولانی توصیه می شود. در خلال مدت ۶ تا ۸ ساعت تاریکی باربند باید تاریک باشد اما مقداری روشنایی لازم است تا گاوها بتوانند آب و غذا را در تاریکی پیدا کنند.
مقدار و نوع لامپ هایی که می توان استفاده کرد؟
تعداد لامپ ها به اندازه باربند، نوع باربند (باربند فری استال باشد یا آزاد) و میزان نور لامپ های انتخابی بستگی دارد. سه نوع از لامپ ها که برای روشن کردن باربندهای آزاد مناسبند عبارتند از: هالوژن فلز (MH)، سدیم وزن سنگین با فشار زیاد (HPS) و لامپ های مهتابی. رنگ نور لامپ های HPS به زرد یا طلایی می زند و رنگ نور لامپ های MH سفید است. عده زیادی لامپ های سفید MH را ترجیح می دهند.
فاصله بین لامپ ها چقدر باشد؟ ارتفاع نصب لامپ ها چقدر باشد؟
افزایش فاصله بین لامپ ها باعث کاهش روشنایی می شود، همچنین هر چه ارتفاع نصب لامپ ها بالاتر باشد روشنایی کمتری به گاوها می رسد. اگر بخواهیم از لامپ های MH یا HPS در باربندهای فری استال استفاده کنیم، ارتفاع معمول برای نصب لامپ ها ۳/۴ تا ۹/۴ متر است. همچنین اگر فاصله لامپ ها از هم خیلی زیاد باشد، نور به خوبی پخش نمی شود و روشنایی یکنواختی حاصل نمی گردد.
آقای Dahlفاصله بین لامپ ها را ۵/۱ برابر ارتفاع لامپ ها بیان کرده است ولی آقای Janni فاصله بین لامپ ها را ۲/۱ تا ۷/۱ برابر ارتفاع لامپ ها ابراز می کند.
اول ایمنی
اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید حتما باید در کارهای الکتریکی و سیم کشی مهارت داشته باشد. اگر می خواهید برای این کار از شخصی ماهر در زمینه الکتریکی و سیم کشی استفاده کنید مطمئن شوید که او به اصول سیم کشی و کارهای الکتریکی در گاوداری وارد است. روش سیم کشی و سیم های مورد استفاده باید کاملا ضدآب بوده و در برابر هر گونه فرسایش مقاوم باشند و به اصطلاح دوام زیادی داشته باشند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *